Faktory, které zhoršují alopecii

Faktory, které zhoršují alopecii

Tato stránka si klade za cíl poskytnout vám obecný přehled o potížích s vlasovou kšticí. Androgenní alopecie, nejčastější forma vypadávání vlasů, je způsobena primárně tím, že vlasové folikuly jsou senzitivní na mužské hormony. Řada dalších faktorů však může přispět ke zhoršení již vzniklé alopecie. Je důležité je znát, aby ji bylo možné lépe zvládat a příznivě tak ovllivňovat kvalitu života pacientů s androgenní alopecií.

Nevhodné stravovací návyky

Vyvážená strava je pro zdravé vlasy nevyhnutelná, zejména důležité jsou bílkoviny, železo, zinek, hořčík a vitamíny. Nedostatek živin může vlasy oslabit, kvalitní vlasy se stanou suchými, matnými a křehkými. Nedostatek živin ve stravě může také způsobit nebo zhoršit vypadávání vlasů. Kvalitní a výživově pestrá a vhodná strava k překonání tohoto problému obecně stačí.

facteurs-chute-cheveu-TB4-01.png

Stres a emoční šok

Stres je reakce těla na vnější hrozby nebo stresory a způsobuje uvolňování různých hormonů do krevního oběhu. Patří mezi ně androgeny, mužské hormony, které přímo souvisejí s vypadáváním vlasů u jedinců, kteří jsou na ně citliví. Stres proto může významně zhoršit již existující vypadávání vlasů, ale obecně nezpůsobí vypadávání vlasů u někoho, komu dříve vlasy nepadaly.

Ze stejných důvodů může emoční šok (zármutek, intenzivní strach, radikální změna životního stylu atd.) také způsobit náhlou a velkou ztrátu vlasů (telogenní effluvium) nebo zhoršit existující androgenní alopecii.

facteurs-chute-cheveu-TB4-02.png

Porod

V prvních měsících po porodu způsobují hormonální změny a extrémní únava u většiny žen zvýšené vypadávání vlasů. U zdravého jedince nemá toto zvýšené vypadávání vlasů žádný důsledek: hustota vlasů se po několika měsících vrátí k normálu. Pokud však novopečená matka trpí androgenní alopecií, vlasy pravděpodobně dorostou, ale budou tenčí a bude jich méně než dříve.

facteurs-chute-cheveu-TB4-03.png

Antikoncepce

Vzhledem k tomu, že kvalitu a růst vlasů přímo ovlivňují s hormony, může léková forma antikoncepce ovlivnit vypadávání vlasů: některé mají pozitivní účinek na potlačení vypadávání vlasů, zatímco jiné druhy antikoncepce mohou vypadávání vlasů zhoršovat. Pokud trpíte vypadáváním vlasů, poraďte se s gynekologem a pokuste se společně nalézt vhodnou antikoncepci.

facteurs-chute-cheveu-TB4-04.png

Menopauza

U žen mezi pubertou a menopauzou ženské hormony (estrogeny) vylučované vaječníky částečně kompenzují účinek mužských hormonů: proto je androgenní alopecie možná, ale vždy v mírnější formě, než jakou formu zažívají muži. Během menopauzy produkce estrogenu náhle klesá o 80 % a toto množství již nestačí na to, aby zafungovalo jako „protilátka“ proti androgenům. Proto v tomto období běžně pozorujeme zvýšené vypadávání vlasů, nebo začátek androgenní alopecie u žen.

facteurs-chute-cheveu-TB4-05.png

Změny ročních období

Na jaře a na podzim mohou změny počasí (délka slunečního světla, vlhkost vzduchu, změny teploty) vést ke zvýšené ztrátě vlasů. U některých lidí to může být sotva patrné, u jiných zcela viditelné. Je to však přirozené a tento stav by neměl být důvodem k obavám, pokud netrvá déle než 4 až 6 týdnů. Vlasy opět samovolně zhoustnou.

facteurs-chute-cheveu-TB4-06.png

Vysoká hladina cholesterolu

Klinické studie prokázaly velmi jasnou, ale dosud málo pochopenou korelaci mezi androgenní alopecií a vysokou hladinou špatného cholesterolu: androgenní alopecií jsou mnohem častěji postiženi lidé trpící hypercholesterolemií (vysokým obsahem cholesterolu v krvi). Ale je to špatný cholesterol, který způsobuje vypadávání vlasů? Nebo je to senzitivita na mužské hormony (příčina alopecie), která je zodpovědná za zvýšení hladiny cholesterolu? Tato otázka je stále předmětem debaty v rámci vědecké komunity.

facteurs-chute-cheveu-TB4-07.png

Určité typy léků

Některé léky mohou způsobit vypadávání vlasů nebo významně zhoršovat alopecii: chemoterapie, která zastavuje vývoj vlasů v růstové fázi, ale také určité hormonální léky nebo kortikoidy, některá antidepresiva, protizánětlivá léčiva, antihypertenziva a beta blokátory (léky na vysoký krevní tlak).

facteurs-chute-cheveu-TB4-08.png

Příliš agresivní úprava vlasů

Některé utažené účesy, jako jsou drdoly, copánky nebo ohony, mohou nadměrně zatěžovat vlasové kořínky. Příliš časté svazování vlasů může vést ke ztrátě vlasů, zánětu pokožky hlavy a může způsobit, že vlasy budou stále tenčí. Pokud trpíte padáním vlasů, je nutné se vyhnout nešetrným úpravám vlasů, jako jsou agresivní chemické barvy na vlasy a používání velmi horkého tepla při vysoušení vlasů nebo kulmování.

facteurs-chute-cheveu-TB4-09.png

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma