Lupy

Lupy

Lupy

Lupy jsou velmi častým problémem pokožky hlavy, který během života postihuje každého druhého člověka. Lupy jsou způsobeny abnormální obnovou buněk pokožky hlavy, k této obnově dochází příliš rychle a v nadměrném množství, což se projevuj rychlou tvorbou odumřelých šupin. Ty, jsou poté viditelné ve vlasech nebo na oděvu. I když lupy nejsou vážným onemocněním,, často způsobují svědění, jsou nevzhledné a nepříjemné i z estetického hlediska. Proto je důležitá účinná prevence.

pellicules-TB4-01.png

Jak se lupy tvoří

Naše pokožka hlavy je pokryta ochranným mastným filmem složeným z kožního mazu. Přirozenou součástí kožní flóry i u zdravých jedinců je kvasinková houba zvaná Malassezia, která se živí tuky z kožního mazu. Ale u některých lidí a v určitých obdobích může dojít k nadměrnému výskytu Malassezie. Ten způsobuje zánět pokožky hlavy, který vede ke svědění hlavy. Poté co je spuštěna imunitní odpověď proti Malassezii, dochází k rychlé reprodukci buněk na povrchu kůže a chronické deskvamaci (olupování kůže). Malé šupinky odumřelé kůže oddělující se od pokožky hlavy: to jsou lupy.

Počínaje dospíváním bude mít jeden člověk ze dvou v určité fázi života lupy. Nejčastěji postihují muže, ale trpí jimi také mnoho žen.

pellicules-TB4-02.png

Různé typy lupů

Existují různé typy lupů, které se mohou lišit podle své závažnosti:

Suché lupy: malé bělavé nebo našedlé vločky (nahromadění odumřelých buněk) vypadávají z vlasů spontánně nebo během česání a jsou viditelné na oděvu. Pokožka hlavy je nimi pokryta bez viditelného zarudnutí.

Mastné lupy : jsou viditelně větší, hrubší a mastnější šupiny vyskytující se spolu s mírným zarudnutím na čele a podél linie vlasů.

Pityriasis ( tinea ) amiantacea : v některých vzácnějších případech se mohou ve kštici hromadit velmi hrubé, bílé nebo nažloutlé šupiny, které se spojují do větších ložisek. Onemocnění vzniká v rámci seboroické dermatitidy.

Tvorba lupů má kolísavý průběh, pozorujeme období většího a zhoršeného výskytu, která se střídají s obdobím zlepšení.

pellicules-TB4-03.png

Predispozice

Pokud jde o lupy : někteří lidé jsou na lupy náchylní a tento problém se u nich často objevuje, zatímco jiní se s ním vůbec nesetkají. Určité faktory však mohou přispět k výskytu lupů:

– zima a vlhké počasí

– stres a silné emoce

– únava a přetížení

– znečištění životního prostředí

– použití nešetrných vlasových přípravků

pellicules-TB4-04.png

Léčba lupů

V současné době je k dispozici vysoce účinná léčba lupů. Patří sem lokální antimykotické přípravky ve formě šamponů, vlasových vod nebo vlasových emulzí, jejichž cílem je eliminovat přebytečné kvasinky z pokožky hlavy, zklidnit zánět a vrátit produkci mazových kožních buněk zpět do normálu.

Neexistuje však žádné trvalé řešení: pokud je vaše pokožka hlavy často postižena lupy, bude nutné opakované ošetření při každém výsevu a pravidelná lokální udržovací léčba, která zamezí tomu, aby se problém s lupy vracel, a udrží pokožku hlavy zdravou. Pro doporučení nejvhodnějšího ošetření se obraťte na dermatologa.

1-P Bruderer. Rev Med Brux 2004 ; 25: A 273-6

2- Lisper D.,  Chosidow o et Grosshans E, Encycl Méd Chir (Elsévier, Paris), Dermatologie, 12-220-A-05, 1997, 6p. (lésions élémentaires de la peau : séméiologie cutanée.. )

3- Perrot JL, Misery L. Encycl Méd Chir (Elsévier, Paris), Dermatologie, 98-827-A-10, 1999, 7p. (Dermatoses liées à MF)

4- GE Pierard ; Réalités thérapeutiques en Dermato-Vénérologie, 2009 Janvier, N°183.

pellicules-TB4-05.png

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma