Jak porozumět potřebám nehtů

Jak porozumět potřebám nehtů

Jak porozumět potřebám nehtů

Naše nehty jsou složeny z 90 % tvrdého keratinu a neustále se obnovují ze své nehtové matrix, která se nachází pod kůží. Jejich růst je přirozeně pomalý, liší se podle věku, stavu matrix a našeho celkového zdraví.

ongles-TB4-01.png

Struktura nehtu

Stejně jako naše vlasy a chlupy jsou i nehty deriváty kůže, což je termín, který označuje všechny struktury kůže, které jsou tvořeny zrohovatělou bílkovinou - keratinem. Rozlišujeme několik částí nehtu:

  • • Nehtové lůžko je poloprůhledný pás konvexního tvaru. Je obecně světle růžové, ale může být bělavé, nažloutlé nebo namodralé v závislosti na venkovní teplotě nebo v důsledku určitých zdravotních stavů. Skládá se z několika vrstev tvrdého keratinu a chrání koneček prstu.

• Lunula je bělavá skvrna ve tvaru půlměsíce, která je viditelná na nehtu, zejména na palcích.

  • • Nehtová kůžička je malý kousek kůže, který více méně překrývá nehtovou matrix a chrání jiej. . Někdy překrývá lunulu.

• Nehtový val je vrstva kůže, na kterou nasedá nehtová ploténka, která je s níim spojená.

• Volný okraj je přední část nehtu, která přesahuje prst a není připevněna k nehtovému lůžku.

• Kořen nehtu leží pod kůží při nehtové matrix.

• Matrix umístěná pod kořenem nehtu je živou částí nehtu: zde se vytvářejí nové buňky (keratinocyty). Pokud dojde k poškození matrix, nehet roste nepravidelně (mění barvu, vznikají rýhy a deformace), a to dočasně nebo trvale v závislosti na rozsahu poškození.

ongles-TB4-02.png

Růst nehtů

Nehty rostou z kořene nehtu: nehet se posouvá po nehtovém lůžku až k volnému okraji. Nové keratinocyty se neustále vytvářejí v bazální vrstvě epidermis nehtové matrix, postupně se posouvají směrem k povrchu a tím jsou plošší a tvrdší. Postupně tlačí nejstarší buňky směrem k volnému okraji nehtu. Na rozdíl od pokožky, či vlasů se nehet spontánně nezbavuje svých vlastních odumřelých buněk: tyto zmizí pouze tehdy, když si nehty zastřihujeme nebo pilujeme.

Růst nehtů je tedy kontinuální a je pomalý: naše nehty rostou přibližně o 3 mm za měsíc. Úplné obnovení nehtu na ruce trvá 3 až 6 měsíců a na noze 12 až 18 měsíců.

To je průměrná doba u zdravého dospělého jedince. U dětí rostou nehty o něco rychleji, ale jsou měkčí a křehčí. U starších osob se naopak růst nehtů zpomaluje a nehty jsou méně lesklé, sušší a křehčí.

ongles-TB4-03.png

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma