Zdravé vlasy jsou přirozeně lesklé, protože jejich hladká struktura odráží světlo. Ale když jsou vlasy poškozené, keratinové šupiny na povrchu vlasu se směrem od sebe zvedají: povrch vlasu je proto nepravidelný, nemá hladkou strukturu čímža vlasy ztrácejí svůj lesk. Několik jednoduchých tipů vám však ve většině případů pomůže obnovit lesk vlasů. Pojďme zjistit, jaké to jsou.
Jak porozumět potřebám matných vlasů
Lesk vlasů závisí na stavu kutikuly, nejsvrchnější vrstvě vlasu. Kutikula je složena z bezbarvých keratinových šupin, které se navzájem překrývají jako tašky na střeše. Jsou spojeny mezibuněčným pojivem bohatým na lipidy. Když jsou vlasy zcela zdravé, šupiny se uzavřou a kutikula je hladká. V tomto stavu dokonale odráží světlo, vlasy jsou lesklé.
Úlohou kutikuly je chránit vlasové jádro a představuje první linii obrany proti vnějšímu namáhání, kterému jsou vlasy denně vystaveny: voda, špína, sluneční světlo, vítr, styling atd. Protože je velmi tenká, snadno se poškozuje: v důsledku opakovaných vnějších stresů, nedostatečnéků ve výživě nebo v důsledku hormonálních výkyvů se mezibuněčné pojivo buď zničí nebo se jeho produkce vyčerpá a keratinové šupiny se zvednou směrem od sebe. V takové situaci vlasy již neodrážejí světlo, ale místo toho jej pohlcují. Vlasy ztrácejí svůj lesk a začínají mít matný vzhled. Kvůli otevřeným šupinám jsou vlasy porézní: voda může snadněji pronikat do vlasové kůry, což je vrstva těsně pod kutikulou. V důsledku toho jsou vlasy ochablé a bez života, rychleji se na nich usazují nečistoty a ve vlhkých podmínkách rychle krepatějí.
Všechny typy vlasů (suché, vlnité) mohou být občas matné, ale kudrnaté typy vlasů jsou obzvláště náchylné ke ztrátě lesku.
Péče o vlasy bez lesku
Nepoužívejte přípravky na vlasy s obsahem silikonu: tato látka zpočátku dodá lesk vlasům, ale mění strukturu kutikuly a dlouhodobě vlasy poškozuje.
• Myjte si vlasy jemným šamponem.
• Při oplachování buďte obzvláště důslední: použijte teplou nebo studenou vodu a s mytím přestaňte, až když vám vlasy skřípou pod prsty. Do závěrečného opláchnutí přidejte několik kapek octa nebo citronové šťávy, které neutralizují vodní kámen obsažený ve vodě, přičemž pomohou uzavřít keratinové šupiny ve vlasu.
• Nechávejte vlasy co nejčastěji přirozeně uschnout. Pokud používáte vysoušeč vlasů, držte jej v dostatečné vzdálenosti od vlasů a zvolte fénování teplým nebo studeným proudem vzduchu.
• Vlasy jemně rozčesávejte pomocí kartáče s přírodními štětinami, aniž byste tahali za roztřepené nebo zacuchané konce.
• Pravidelně si masírujte pokožku hlavy, abyste stimulovali krevní oběh: dodáte tím vlasovým kořínkům základní živiny.
• Jednou týdně použijte masku na vlasy s obsahem organického keratinu (nebo chitinu) pro hlubokou hloubkovou péči.
• Barvení vlasů, trvalá ondulace, horký styling na vyhlazení nebo narovnání vlasů, protože poškozují vlasovou kutikulu.
• Vyvarujte se dlouhého pobytu na přímém slunci, protože to poškozuje vlasy.
• Jezte vyváženou stravu a dbejte zejména na dostatek železa, vitamínu B6 a esenciálních mastných kyselin.
• Několikrát ročně si dopřejte komplexní kúru výživových doplňků na posílení vlasů.