AKNÉ

AKNÉ

Akné je chronické onemocnění postihující mazové žlázy. Projevuje se jako komedony a zánětlivé léze (červené nebo bílé pupínky), které se objevují hlavně na obličeji, ale někdy také na hrudi a zádech. Akné je velmi běžné během dospívání, ale může trvat až do dospělosti nebo se znovu objevovat, a to zejména u žen.

Jak se akné tvoří

• Mastná pokožka

Každý pór kůže obsahuje vlasový kanálek, na který je napojena mazová žláza. Toto malé anatomické seskupení ve tvaru váčku nazýváme pilosebaceózní folikul. Úlohou mazové žlázy je produkovat maz, olejnatý sekret, který chrání pokožku před vnějšími vlivy.

Akné je výsledkem nerovnováhy produkce mazu v pilosebaceózních folikulech. Nerovnováha vzniká v důsledku citlivosti mazové žlázy na zvýšené hladiny androgenů (mužských hormonů) v těle: mazová žláza se rozšiřuje a roste, což vede k nadměrné produkci mazu a vzniku akné.

• Výskyt komedonů

Současně je narušena obnova a odlupování kožních buněk, kdy se na povrchu pokožky hromadí mrtvé buňky: tomu se říká hyperkeratinizace.

Kombinace nadměrné produkce kožního mazu a odumřelých buněk, které se neodlupují, dojde k uzavření kanálku, který spojuje mazovou žlázu s pokožkou. Kožní maz je uvězněn v kůži. Hromadí se těsně pod povrchem kůže, rozšiřuje póry a vytváří hrbolky viditelné pouhým okem. U akné rozlišujeme 2 formy komedonů:

– uzavřený komedon, neboli bílá hlavička,

– otevřený komedon, neboli černá hlavička – kožní maz zachycený na povrchu zčerná vlivem kontaktu se vzduchem. U méně závažných forem akné převládají komedony; hovoříme tak o nezánětlivém akné.

• Zánětlivé léze

Některé komedony jsou osídleny bakteriemi, jejíž přítomnost je normální, ale některé se při výskytu akné nadměrně množí: Propionibacterium acnes. Folikul se zanítí, žlázový vak praskne a tím zasáhne okolní tkáň, která nateče, stává se bolestivou, je vyvýšená a zarudlá. Je rozlišována červená forma pupínků - papula, bílá forma pupínků - pustula a uzlík - nodula.

Pokud je přítomno velké množství papulí, pustul a/nebo uzlíků, nazýváme tento stav zánětlivé akné. Jeho závažnost se u jedinců liší.

peau-mixte-TB4-01.png

Predispozice

• Je důležité se vyhnout dotýkání postižených míst a jejich škrábání: vytlačováním pupínků se na kůži rozšíří hnis a bakterie, což vede k tvorbě ještě většího počtu lézí.

• Slunce je falešný přítel: nejprve pupínky vysušuje , což může navodit iluzi zlepšení. Avšak také způsobuje zhurbnutí pokožky, což podporuje výskyt komedonů a ve střednědobém horizontu způsobuje nový výsev lézí. Pacienti trpící akné by se proto měli vyhnout slunečnímu záření nebo důsledně používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

• Samotný stres nemusí postačovat k vyvolání výsevu akné na zdravé pokožce, ale může dočasně zhoršit výskyt akné. Příkladem, je to patrné u studentů během zkouškových období.

peau-mixte-TB4-02.png

Některé mylné představy o akné

• Mastnou pleť a akné nezpůsobuje nedostatečná hygiena. Naopak, nadměrné mytí nebo používání abrazivních přípravků může působit na pokožku agresivně a dále zvyšovat sekreci kožního mazu. Čištění pleti ráno a večer jemným přípravkem vhodným na pleť se sklonem k akné je dostačující.

• Make-up není u pacientů trpících akné zakázán, pokud jsou použité produkty bezolejové a nekomedogenní.

• Doposud nebyla vědecky prokázána souvislost mezi stravou a akné: to znamená, že neexistují důkazy, které by naznačovaly, že čokoláda a uzené maso akné zhoršují.

Zvládání a léčba akné

S akné je často těžké žít, zejména během dospívání. Může mít sociální, psychologické a emocionální dopady na postižené jedince. Pokud se navíc neléčí, může akné zanechat trvalé jizvy. Jakmile si všimnete prvních známek, navštivte dermatologa, protože klíčová je včasná léčba.

V závislosti na typu akné a jeho závažnosti rozhodne váš lékař o nejlepším průběhu léčby: lokální (krémy nebo pleťové vody) a/nebo orální (antibiotika, deriváty zinku, isotretinoin nebo hormonální léčba), často v kombinaci s léčebnou kosmetikou.

V každém případě musí být léčba prováděna nebo aplikována pravidelně po celou předepsanou dobu: léčba akné je efektivní, ale dosažení jejího plného účinku trvá často několik měsíců, kdy stav se může během prvních týdnů mírně zhoršit.

peau-mixte-TB4-03.png

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma