Mykóza nehtů (nohy a ruky): rozpoznání a léčba infekce

Mykóza nehtů (nohy a ruky): rozpoznání a léčba infekce

Mykóza nehtů, známá také jako onychomykóza, je plísňová infekce, která postihuje nehty na nohou a rukou. Může způsobit bolest, svědění a změnu barvy nehtů. Rozpoznání časných příznaků mykózy na palci nohy nebo ruky je prvořadé pro zajištění celkového zdraví dané oblasti. Zjistěte více.

Rozpoznání mykózy nehtu na noze nebo na ruce

Věděli jste, že nehty na nohou jsou infikovány 10krát častěji než nehty na rukou? Přibližně 60–80 % případů způsobuje řada dermatofytů nehtů, mikroskopických hub, které způsobují mykotické infekce kůže a nehtů.

Mezi příznaky mykózy nehtů patří změna barvy nehtu, zhrubnutí nehtu, deformace nehtu a oddělení nehtu od nehtového lůžka. Barva nehtů na nohou se může změnit na žlutou, nebo dokonce černou, což je způsobeno nečistotami pod nehty, které se v postižené oblasti hromadí a tmavnou. Černé nehty na nohou nebo rukou mohou být však způsobeny mnoha faktory (nárazy, melanomem, tlakem na prst, plísní, …), nejlepší je poradit se s lékařem, aby zjistil příčinu. 


Léčba mykózy nehtů

Léčba mykózy nehtů závisí na závažnosti infekce. Úvodní vyšetření u lékaře vám umožní zvolit vhodnou medikamentózní léčbu, ať už se jedná o perorální antimykotika, lokální antimykotika, nebo v některých případech laserovou léčbu.

Doma po návštěvě bazénu nebo posilovny jednoduše zařaďte do každodenní rutiny péče jemný čisticí gel pro optimální hygienu kůže, nohou a nehtů.


Denně:

● Udržujte nehty čisté a suché, předtím je umyjte jemným čisticím gelem, který citlivou pokožku se sklonem k mykóze čistí a chrání.

● Nehty si myjte kartáčkem na nehty, který po použití vyčistěte.

● Pravidelně stříhejte nehty rovně, abyste se vyhnuli jejich zarůstání.

● Noste dobře padnoucí prodyšné boty.

● Používejte bavlněné ponožky.

● Vyhněte se chůzi naboso na veřejných místech.

● Používejte pouze vlastní věci, jako jsou nůžky na nehty nebo boty.

● Pravidelně masírujte nehtovou kůžičku olejem na kůžičku, abyste ji zvlhčili a zjemnili.


Prameny:

● Le Manuel MSD, Onychomycose (Tinea Unguium), par Chris G. Adigun , MD, Dermatology & Laser Center of Chapel Hill, 2021.

● Le Manuel MSD, Revue générale de dermatophytoses, par Denise M. Aaron , MD, Dartmouth Geisel School of Medicine, 2021.

● Vidal, Comment soigner une mycose de l’ongle, 2018

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma