Rozpoznání a léčba kožní mykózy nebo plísňové infekce

Rozpoznání a léčba kožní mykózy nebo plísňové infekce

Kožní mykózy jsou plísňové infekce kůže způsobené mikroskopickými houbami. Mohou postihnout různé části těla, jako je trup, pokožka hlavy, sliznice nebo v širším měřítku chodidla či nehty. Candida, dermatofyty a Malassezia jsou houby, které se podílejí na plísňových infekcích kůže: příznaky, příčiny, léčba, jejich identifikace je prvním krokem k uzdravení.

Různé typy kožních mykóz: dermatofyty a pityriasis versicolor

Dermatofyty jsou mikroskopické houby, které mohou u lidí a zvířat způsobit kožní infekce.

Kožní mykózy způsobené dermatofyty mohou mít různé formy, jako jsou např. pásový opar (mykóza pokožky hlavy a vlasů), mykóza nehtů a atletická noha. Obvykle se přenášejí přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo zvířetem nebo samonákazou z infekčního ložiska, často na chodidlech.

>Léze způsobené kožními dermatofyty jsou obecně zaoblené, dobře ohraničené, mají červený okraj a jsou jemně šupinaté. V postižených oblastech mohou být přítomny puchýře nebo pustuly.

Často se tyto léze rozšiřují periferně a opouštějí centrální oblast hojení. Svědění může být velmi intenzivní a nepříjemné.

Mycogel-mycoses-article-5-494X647.jpg

Malassezia je naproti tomu houba zodpovědná za pityriasis versicolor kůže (nebo tinea versicolor), běžnou kožní infekci. Tato houba, která se přirozeně vyskytuje na kůži většiny lidí, se může přemnožit a způsobit nepříjemné příznaky na určitých místech, jako je hrudník, krk a paže, někdy i na hlavě a obličeji.

Pityriasis versicolor, která se častěji vyskytuje u dospívajících a mladých dospělých, je mnohdy důsledkem horkého a vlhkého počasí. Mezi příznaky této kožní infekce patří bílé nebo hnědé skvrny na kůži, svědění, šupinatění a zarudnutí.

Tyto skvrny jsou obvykle dobře ohraničené a mohou se rozšířit na velkou plochu těla. Všimněte si, že skvrny obvykle zbělají na sluncem pigmentované kůži (odtud název versicolor pro tuto kožní a sluneční houbu). Pityriasis versicolor není nakažlivá a nesvědí.

Mycogel-mycoses-2-article-5-494X647.jpg

Candida albicans je kvasinka, která může způsobit kožní infekce v kožních záhybech, známé také jako intertrigo.

Tato kožní mykóza je často důsledkem nadměrného tepla a vlhkosti v kožních záhybech, které vytvářejí příznivé prostředí pro růst kvasinek. Příznaky mohou zahrnovat zarudnutí, svědění a bolest, stejně jako tvorbu prasklin a strupů.

Mycogel-mycoses-3-article-5-494X645.jpg

Jak kožní mykóza vzniká?

Zde jsou uvedeny možné příčiny kožních mykóz:

● U dermatofytních mykóz kůže je to přímý kontakt s nakaženou osobou nebo zvířetem. Pityriasis versicolor a mykózy způsobené kvasinkami Candida nejsou považovány za nakažlivé onemocnění.

● Kontakt s infikovanými povrchy (např. podlahy nebo sprchy) pouze v případě dermatofytózy.

● Nadměrné pocení, které vytváří teplé vlhké prostředí, příznivé pro šíření hub.

● Imunodeficience, jako v případě HIV nebo užívání imunosupresivních léků.

● Některá základní onemocnění, jako je cukrovka, obezita nebo cévní onemocnění.

● Trauma na kůži (jako je kousnutí hmyzem), které vytváří otvory pro plísně.

● Nošení těsného oblečení nebo uzavřené boty, které zabraňují pokožce dýchat a vytvářejí prostředí příznivé pro šíření hub.

● Nedostatečná osobní hygiena, včetně nedostatečného čištění pokožky.


Doba hojení kožních mykóz

Doba trvání mykóz kůže se liší v závislosti na typu infekce, postižené oblasti a celkovém zdravotním stavu infikované osoby. V některých případech mohou kožní infekce vymizet spontánně, ale ve většině případů je k odstranění infekce nutná léčba. Pokud infekce po pár týdnech domácí léčby neustoupí, je důležité navštívit lékaře.


Léčba mykózy kůže

Lokální léčba, jako jsou antimykotické krémy, se často používá u mírných infekcí, zatímco závažnější kožní infekce mohou vyžadovat perorální antimykotika.

Hygienické přípravky, jako jsou jemné čisticí gely na kůži s mykózou, jsou užitečné při nástupu infekcí a na ochranu před jejich opakováním. .

Nikdy se nezapomeňte poradit se svým dermatologem nebo lékárníkem, aby mohl infekci diagnostikovat a určit nejvhodnější léčbu pro každý její typ.


Prameny:

 Assurance Maladie, Reconnaître une mycose cutanée, 2021.

● Le Manuel MSD, Présentation des infections mycosiques de la peau, 2021.

● Vidal, Mycoses de la peau - causes et traitements, 2018.

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma