Struktura vlasu

Struktura vlasu

Struktura vlasu

Naše vlasy jsou složeny z 95% keratinu a mají složitou strukturu. Jejich viditelná část, kterou rádi udržujeme čistou a lesklou, je ve skutečnosti biologicky mrtvá: naše vlasy vyrůstají z jediné její biologicky aktivní části, konkrétně z kořene, který je uložený pod povrchem vlasové kštice. Stejně jako nehty a chlupy jsou vlasy derivátem kůže. Skládají se hlavně z keratinu, tvrdé a vláknité proteinové látky.

Běžná vlasová kštice obsahuje mezi 120 000 a 150 000 vlasy, nebo přibližně 250 vlasů na cm2 pokožky hlavy, každý s průměrem v rozmezí 50 až 100 mikrometrů.

Vlas se skládá ze dvou částí: vlasového stvolu, který vyčnívá nad povrch kůže a kořene, který je zanořen v kůži.

structure-cheveu-TB4-01.png

KOŘEN VLASU

Kořen je živá část vlasu, je součástí vlasového folikulu. Nejhlubší částí kořene je tzv. vlasová cibulka. Cibulka je obalena vlasovými pochvami; dohromady se kořenu a kolem obalené pochvě říká vlasový folikul.

Kořen je uložený přibližně 4 mm pod povrchem pokožky hlavy a tvoří ho několik částí, z nichž všechny jsou nezbytné pro vznik vlasu:

- Zárodečná matrice je oblast, kde se buňky (keratinocyty) intenzivně množí dělením, následně se diferencují a dávají vznik vlasu. Kromě keratinu je zárodečná matrice také domovem melanocytů produkujících pigmenty (melanin), které dodávají vlasům barvu.

- Dermální papila leží v těsném sousedství bazální části cibulky. Je zásobovaná jemnou sítí krevních cév a dodává vlasu všechny potřebné živiny. Je to také „mozek“ vlasů: dohlíží na produkci a činnost různých vlasových buněk v zárodečné matrici.

- Kořenová pochva je rozdělená do dvou vrstev (vnitřní epitelová pochva a zevní epitelová pochva). Vnitřní epitelová pochva pomáhá vést a formovat vlasový stvol při jeho vzniku a při jeho cestě vzhůru. Úlohou zevní epitelové pochvy je podpora vlasového stvolu. Na její úrovni nejspíše probíhá posuv rostoucího vlasu.

- Mazová žláza se nachází se hned vedle vlasového folikulu, pod kůží v blízkosti pokožky hlavy a vylučuje maz. Kožní maz je látka nezbytná pro ochranu vlasů, působí antibakteriálně.

structure-cheveu-TB4-02.png

Vlasový stvol

Vlasový stvol je viditelná část vlasu nad povrchem kůže. Jde o plně keratinizované a ucelené vlasové vlákno. Je biologicky mrtvý, protože je tvořen zrohovatělými epidermálními buňkami naplněnými keratinem. Na průřezu vlasem rozlišujeme tři vrstvy:

- Dřeň, která je uvnitř vlasu a je složená z nahromaděných buněk bez jádra.

- Kůra, která obklopuje dřeň, je nejmohutnější a představuje 80 až 90 % hmotnosti vlasu. Skládá se ze dvou typů keratinových vláken – vodorovných a svislých, díky nimž jsou vlasy pružné a pevné. Kůra také obsahuje melaninové pigmenty, které dodávají vlasům jejich barvu.

- Kutikula je zevní vrstva vlasu a je složena z bezbarvých keratinových šupin, které se navzájem překrývají jako tašky na střeše a jsou spojeny mezibuněčným pojivem bohatým na tuky. Přestože je kutikula velmi tenká, je poměrně tvrdá a chemicky odolná. Její úlohou je chránit vlasový stvol. Představuje první linii ochrany proti vlivům vnějšího,prostředí, kterému jsou vlasy denně vystaveny (voda, nečistoty, teplo, sluneční světlo, vítr, styling a chemikálie atd.).

Stav Vašich vlasů odráží Váš celkový zdravotní stav, a proto správná péče o ně je nezbytná.

structure-cheveu-TB4-03.png

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma