Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů doprovázejí často obavy a pocity úzkosti, a přestože je častější u mužů, postihuje i některé ženy. Může mít různé formy a být způsobeno mnoha faktory. Pro účinnou léčbu je nezbytný včasný zásah.

 

Vlasy se neustále obnovují a jejich mírná ztráta každý den je naprosto normální, na jaře nebo na podzim je vypadávání vlasů o něco více znatelné. Je také přirozené, že jsou vlasy s věkem lehčí: nové vlasy jsou postupně jemnější než ty předchozí.

 

Ztráta vlasů se stává problémem, pokud každý den vypadne více než sto vlasů. Z dlouhodobého hlediska to vede k řídnutí nebo k úplnému vypadání vlasů, což s sebou může přinášet estetickou újmu a může mít i negativní dopad na psychiku člověka. Proto je důležité se tomuto fenomenu věnovat účinně a včas.

 

chute-cheveu-TB4-01.png

Různé typy ztráty vlasů

Androgenní alopecie

Nejběžnější příčinou ztráty vlasů je androgenní alopecie a je jak hormonálního, tak genetického původu. Je mnohem častější u mužů (ve věku 50 let je postižena až polovina mužů) (1)(2), někdy může vypadávání vlasů začít již v pubertě. Vlasy začínají řídnout nejprve nad spánky a na čele. U žen pozorujeme postupné ztenčování vlasového stvolu.

Androgenní alopecie je způsobena zvýšenou citlivostí vlasových folikulů na mužské hormony androgeny. Tyto mužské hormony způsobují zrychlení životního cyklu vlasů, nadměrně stimulují vlasové folikuly, které se postupně opotřebovávají, až nakonec přestanou být aktivní a vlasy z nich už nikdy nevyrostou. Celkově jsou pak vlasy řidší.

Další informace o péči o vlasy postižené androgenní alopecií najdete na naše rady.

(1) – Mounsey AL, Reed SW. Am Fam Physician. 2009 ; 80(4): 356-362.

(2) – Matard B et Reygagne P. Thérapeutique Dermatologique.Flammarion Médecine Sciences 2001.


LOKÁLNÍ ALOPECIE NA NORMÁLNÍ POKOŽCE HLAVY

V tomto případě dochází ke ztenčení vlasů nebo plešatění v určitých oblastech pokožky hlavy, zbytek vlasů je normální a pokožka hlavy je zdravá. Alopecia areata (autoimunitní onemocnění, které způsobuje úplné vypadávání vlasů na malých plochách pokožky hlavy) a trichotillomania (nervový tik, který spočívá ve vytrhávání nebo kroucení vlasů) to jsou dvě hlavní příčiny tohoto typu alopecie.

Příliš časté svazování vlasů do těsných účesů jako jsou drdoly, copy nebo culíky může také vést k lokální alopecii. Je to běžný jev u lidí s kudrnatými vlasy.

Další informace o péči o vlasy postižené lokální alopecií najdete na naše rady.


LOKÁLNÍ ALOPECIE NA POŠKOZENÉ POKOŽCE HLAVY

Některá onemocnění nebo kožní infekce (lichen planus, lupus, atd.), stejně jako jizvy ve kštici, které vznikají v důsledku úrazu hlavy nebo popálenin, mohou vést ke zničení vlasových folikulů v takto postižených oblastech. Tyto postižené oblasti jsou pak úplně plešaté. Je důležité rozlišovat mezi různými příčinami: zánětlivá onemocnění (lichen planus a lupus) mohou způsobit nevratné vypadávání vlasů, pokud nejsou diagnostikována včas.

Dermatofytóza, houbová infekce pokožky hlavy, také vede k lokální alopecii. Je obzvláště častá u dětí. Ve většině případů vlasy opět narostou, jakmile dojde k vyléčení infekce.


DIFÚZNÍ (NEOHRANIČENÉ) ŘÍDNUTÍ VLASŮ – TELOGENNÍ EFLUVIUM

Telogenní efluvium je charakterizováno náhlým, hojným a rozptýleným vypadáváním vlasů a může být vyvoláno fyziologickými faktory (špatná životospráva, extrémní únava, porod, stres, stav po operaci atd.) nebo psychologickými faktory (emoční šok, intenzivní stres, deprese). Jedná se o proces reverzibilní (vratný) a ve většině případů se spontánně vyřeší po několika měsících až odezní příčina.

Další informace o difúzním řídnutí vlasů najdete na stránce naše rady.

chute-cheveu-TB3-01.png

Léčba vypadávání vlasů

Aby se zabránilo plešatění, je nezbytné co nejdříve odhalit příčinu a zahájit léčbu. Včasná léčba je účinnější a zabrání úplné ztrátě vlasů. Jakmile si všimnete prvních známek řídnutí nebo nadměrného vypadávání vlasů, navštivte dermatologa. Dermatolog vám pomůže odhalit příčinu vypadávání vlasů a rozhodne o vhodné topické nebo perorální léčbě pomocí léků a nebo v nezávažnějších případech může navrhnout chirurgický zákrok.

Další informace o léčbě vypadávání vlasů najdete na https://bailleul.com/czech/minorga

chute-cheveu

LABORATOIRES Bailleul v číslech

250

celosvětově zaregistrovaných léčivých přípravků

x

56

zemí a 16 dceřiných společností

x

100%

rodinná firma